Springtime

 • Tak už to všude pučí, jaro konečně otevírá své dveře. Rozhýbávám své hlasivky, promrzlé tou nekonečnou zimou a chystám na koncerty zhudebněnou poezii Miroslava Matouše.Velikonoce se přibližují, a nalézám tři roky starou písničku:
  1. Vyrůstat v Kristově náručí, / Tak jako od květu stvol. / Nejvyšší mě mnohému naučí / Zlu do srdce vstoupiti nepovol.

  Ref. Už je tomu tak rok za rokem, / umírá a vstává pro nás znovu zas, / Nebyl jen obyčejným prorokem, / každý může slyšet jeho hlas.

  1. Ruku ti podává / v přátelské pomoci/ každý kdo nechce sám/ Blouditi po nocích/ Kolik jen andělů / obývá nebe i zem/ tolik jen údělů / spočítat schopna jsem./ Ref.

  p1110409

  A Prayer for inspiration in daily life:

  As I was doing gardening in Ireland last year, one gardener gave me marvellous prayer written by John Henry Newman. I would like to share it here with you:

   

  Radiating God´s Love

  Dear Jesus, help me to spread Your fragrance everywhere I go. Flood my soul with Your spirit and light. Penetrate and possess my whole being so utterly that all my life may only be a radiance of Yours. Shine through me and be so in me that every soul I come in contact with may feel Your presence in my soul.

  Let them look up and see no longer me – but only Jesus. Stay with me and then I shall begin to shine as You shine, so to shine as to be a light to others. The light dear Jesus will be all from You, none of it will be mine; it will be You, shining on others through me.

  Let me praise You in the way You love best, by shining on those around me.

  Let me preach You without preaching, not by words but by my example, by the catching force, the sympathetic influence of what I do, the evident fullness of the love my heart bears for You. Amen.